top of page

אנרגיה

 

אנרגיה היא דבר שניתן להבין, להרגיש ולגעת בו.

אנרגיה היא כוח החיים. החיות הפיזית, הרגשית והשכלית שלנו. האנרגיה שלנו מיוצרת על ידינו והיא אינה ניתנת להעברה, נתינה או לקיחה.

אנחנו מייצרים אנרגיה על ידי מילוי הדחפים והצרכים שלנו. אנחנו משתמשים באנרגיה שלנו בשביל לחיות.

 

יש לנו שלושה צרכים גופניים בסיסיים: הדחף לאכול, הצורך לישון והיצר המיני. הקשבה והיענות לייצר מייצרת הרבה אנרגיה. אי הקשבה והתעלמות מדחף צורכת או מבזבזת הרבה אנרגיה. כך אכילה כאשר אנו רעבים מייצרת לנו הרבה כוח לעשות דברים, ואילו התעלמות מרעב או אכילה שאינה מתאימה לצורך הגופני גורמות לנו לאבד המון אנרגיה.

 

יש לנו רגשות. הרגש הוא כמו ילד קטן. כל מה שהוא זקוק לו זה שיקבלו אותו ויאהבו אותו. כאשר רגש עולה בנו, ורגשות עולים מעצמם מטבעם, אנו עשויים לקבל אותו או להתנגד אליו. כאשר אנו מסכימים להקשיב לרגש שלנו, גם ובעיקר אם הוא לא נעים, גם אם אין לנו מה לעשות אתו, גם אם אנחנו ממש לא מבינים אותו, אנו מרוויחים כמות אנרגיה עצומה, במיוחד אם אנחנו גם יכולים ופועלים בהתאם לרגש. כאשר אנו מתנגדים, מתעלמים, או שופטים ומבקרים אותו, אנו נמצאים במצב של איבוד אנרגיה רבה, במיוחד כאשר זהו דפוס שחוזר על עצמו.

 

יש לנו מחשבות. המחשבות אוהבות להתנהג כאילו הן המבוגר האחראי. השכל עסוק כל הזמן בלהוכיח שהוא יודע והוא זה שמחליט. זה אמנם לא נכון אך גם החלק הזה בנו זקוק לכך שנקשיב לו ונקבל אותו ובעיקר נבין אותו ואת מקומו. הוא שתלטן וחושב שהוא הכי חשוב. כאשר אנו עסוקים בחשיבה אנו צורכים אנרגיה רבה מאוד.

 

כמות האנרגיה שאנו מייצרים מעידה בעיקר על רמת האיזון הפנימי שלנו. האיזון מתקיים בין החלקים השונים שבנו, השכל, הרגש והגוף. כולנו למעשה מאוזנים כל הזמן באיזון שמשתנה ללא הרף. חוסר איזון לאורך זמן משמעו מחלה ומוות. אדם עשוי להתקיים בלי משים על כמות אנרגיה מזערית ולמעשה לשמר באופן לא מודע מצב של מחסור בכוח חיים, למשל מתוך פחד לחוש את כאביו הרגשיים העולים ומשתמשים בכל אנרגיה עודפת זמינה. אדם אחר עשוי להיות מאוזן על ידי הפקה ושימוש בכמויות אנרגיה עצומות מדי יום ועדיין בכך לשרת את אותו פחד מלחוש כאב רגשי דווקא על ידי עיסוק בלתי פוסק ביצירה ובזבוז של כוח. בעולמנו דבר אינו הולך לאיבוד, והאנרגיה העודפת מנותבת לכיוון מימוש הפוטנציאל שלנו. ככל שאנו פחות בקשר עם עצמנו עודף באנרגיה משמעו כאב.

 

כמות האנרגיה הזמינה לנו, אם כן, בכל רגע לחשיבה, לתחושה, להרגשה ולפעולה היא אשר ניתן להרגיש וממנה לא ניתן להתעלם. זוהי בדיוק הכמות אותה אנו מסוגלים לאגור ולהכיל בלי שתכלה אותנו או תדלוף מאיתנו. רמת האנרגטיות של אדם נקבעת על ידי טיב ואיכות הקשר בינו לבין עצמו, על ידי רמת התקשורת ומערכת היחסים בין חלקיו השונים: הגוף, הרגש והשכל.

 

אנרגיה היא מה שאפשר להבין, להרגיש ולגעת כאשר אלו מתרחשים בעת ובעונה אחת. דרך טובה להבין מהי אנרגיה היא מטפורת השלם הגדול מסך חלקיו. כלכלת האנרגיה שלנו קשורה לשאלות בדבר מה אנו עושים פה בחיים האלה, ובדבר פוטנציאל ומימוש. כאשר מתקיימת תקשורת פנימית טובה רמת האנרגטיות שלנו עולה וכך יכולתנו לממש עצמנו על ידי קשב הדוק לצרכינו ולקולנו הפנימי.

שלווה ותבונה <<    >> מפגש

bottom of page